članak novine 24 sata - Dr Mehran Shafie osnovao je Cupping Centar u Hrvatskoj

Drevna metoda vakuumskih čašica na koži dio je alternativne medicine, a njome se postiže duboka relaksacija našeg tkiva

Nogometaš Luka Modrić nedavno je na leđima pokazao masnice koje su mnogi pripisali terapiji vakuumskim čašicama. Nazivaju je još i hidžama ili cupping, a riječ je o metodi koja je posebno popularna među sportašima u posljednjih šest godina, otkad se otkrilo da je koristi i najbolji plivač svih vremena Michael Phelps. Među prvima metodu je u Hrvatsku donio dr. Mehran Shafie, koji je osnovao i Cupping centar u Zagrebu, a riječ je o traumatologu i ortopedu koji se u potpunosti posvetio cuppingu.  Cupping je zapravo drevna tehnika liječenja u kojoj terapeut na kožu pacijenta na točno određena područja postavlja posebne čašice koje uz pomoć vakuuma usisavaju kožu. Na taj način postiže se odvajanje kože od potkožja i pojača prokrvljenost kože te svih potkožnih  struktura ispod čaše. Nakon točno određenog stupnja usisnog  tlaka i trajanja aplikacije, sukladno individualnom odgovoru  pacijenta, vakuum se otpušta  objašnjava dr. Shafie dodajući kako postoje tri tehnike, a to su suhi, vlažni i klizeći cupping.

Čašice koje se koriste zvonasta su oblika s ventilom na vrhu, na kojem se uz pomoć pumpice isisava zrak. Kroz povijest metodu  su nekad izvodili i običnim čašama, koje su zagrijavali kako bi iz  njih izašao zrak, to se zove topli cupping, a još prije povijesni ostaci govore kako se metoda izvodila uz pomoć životinjskih rogova, koje su prislanjali uz  kožu, kroz rupicu na vrhu isisavali zrak i potom zatvorili rupicu  objasnio je dr. Shafie. U kliznom cuppingu koriste se ulja koja se umasiraju u kožu, na to se postavljaju čašice i u pravilu ne ostaju hematomi ni masnice kao kod ostalih vrsta cuppinga. Ta je metoda osobito dobra za relaksaciju duboke muskulature i pomoću nje jačamo perifernu prokrvljenost, osobito kod  ljudi koji boluju od specifičnih bolesti koje uzrokuju smanjeni protok krvi perifernog sustava, kao što su dijabetes i slični. Također, odličan je kod sportaša  nakon natjecanja jer omogućuje relaksaciju mišićnog tkiva.  Suhi i vlažni cupping izvode se na sličan način, postavljanjem čašica, i pritom najčešće nastaju hematomi kaže dr. Shafie ističući kako vlažni cupping nosi i određeni zdravstveni rizik ako ga izvodi netko tko nije stručan. 

Valja znati kako vlažni cupping utječe na protok krvi u tijelu, pa se ne smije raditi na ženama koje menstruiraju jer može izazvati poremećaje ciklusa i pojačati krvarenje. Nadalje, ako ga ne izvodi stručnjak, moguće je predugo držanje čašica na koži, što će uzrokovati plikove i oštećenja kože koja zahtijevaju kasnije liječenje. Iako je u svijetu riječ o alternativnoj metodi, u Turskoj vlažni cupping smiju izvoditi isključivo liječnici opće  medicine ili s raznim specijalizacijama, dok je u Ujedinjenim  Arapskim Emiratima riječ o dijelu klasične medicine i zato se njome mogu baviti isključivo liječnici istaknuo je dr. Shafie.  U Hrvatskoj je ipak riječ o alternativnoj medicini i mi ovu metodu koristimo u našoj ordinaciji u proteklih sedam godina kao pomoćnu metodu kod liječenja  tegoba. Naime, cupping pouzdano poboljšava prokrvljenost  i time ubrzava regeneraciju jer svježom krvi dovodite hranjive tvari i izbacujete štetne, tako da itekako ima pozitivnog učinka. Modrice se mogu javiti ako dolazi do pucanja kapilara u koži. Modrice kod nekih nestaju već nakon nekoliko dana, a kod drugih mogu dulje biti vidljive. To ovisi o pojedincu ističe viši fizioterapeut Željko Čop, bacc. physioth.Kaže kako metoda ne pomaže samo profesionalnim  sportašima nego i općoj populaciji.  U sportskim krugovima to je postalo vrlo popularno nakon što je Phelps objavio da koristi tu metodu i ona doista pomaže kod opuštanja mišića i spazma. 

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)